- Kuchařský nůž je univerzální nástroj, který berete v kuchyni do ruky nejčastěji.
- Při výběru kvalitního kusu a nenáročné údržbě slouží dlouhé roky.
- Rozdíl poznáte okamžitě, krájení a porcování s kuchařským nožem je totiž výrazně lehčí.
Klasický kuchařský nebo japonský?
Klasický kuchařský nůž, někdy také nůž šéfkuchařský nebo prostě western chef's knife je univerzální nástroj s širší zakřivenou čepelí. Obvykle je vyroben z nerezové nebo uhlíkové oceli, je těžší a celkově robustnější. Bez potíží tedy zvládne krájení tvrdých potravin, jako je například maso s kostí, dýně nebo meloun.
Japonské nože, například santoku nebo gyuto, jsou lehčí a jejich čepel bývá tenčí s mírným nebo žádným zakřivením. Obvykle jsou vyrobeny z tvrdší oceli, což umožňuje extrémní ostrost a zároveň s sebou nese křehkost. Mnohem lépe se tedy hodí pro porcování jemného rybího masa nebo třeba na sekání bylinek.
Nejlepší kuchařské nože dle hodnocení zákazníků
- Ideální tvrdost kvalitních kuchařských nožů by se měla pohybovat v rozmezí 52-56 HRC. Tato úroveň poskytuje ideální rovnováhu mezi ostrostí a odolností vůči opotřebení, což zajišťuje dlouhou životnost nože a jeho spolehlivý výkon při každodenním používání.
- Japonské nože z damaškové oceli mají HRC přes 60.
- Moderní nožířská ocel dosahuje tvrdosti 64-68 HRC.
- Zároveň platí, že čím tvrdší nůž, tím je křehčí. Velmi tvrdé nože se tedy skvěle hodí na jemnou práci (například filetování ryb), ale při porcování kostí se snadno poškodí.
Čepel kuchařského nože
- Damašková ocel vzniká spojením dvou druhů oceli, jedné s velmi vysokým podílem uhlíku a druhé s velmi nízkým. Díky tomu je čepel z tohoto kovu nejen velmi pevná, ostrá a odolná, ale má také výjimečný design.
- Uhlíková ocel je velmi ostrá a snadno se brousí. Jako každému skvělému materiálu je však třeba i čepeli z uhlíkové ocele věnovat trochu péče, po každém použití ji omýt a důkladně osušit, neboť není odolná vůči korozi.
- Nerezová ocel je cenově dostupná volba, která se snadno udržuje a dobře odolává korozi, musíte se však připravit na častější broušení.
- Keramika je cenově dostupná, lehká a především velmi ostrá. Zároveň je ale na místě zmínit, že není snadné ji nabrousit a navíc je křehká. Jde tedy o materiál, který se hodí spíše pro menší kuchyňské nožíky, s nimiž se neporcuje maso, ani nekrájí tvrdá zelenina.
Rukojeť kuchařského nože
- Dřevo je příjemné na dotek, neklouže a dodává noži klasický vzhled. Na druhou stranu je ale náročnější na údržbu, neboť by mělo být pravidelně ošetřováno olejem, aby nedošlo k jeho vysušení a popraskání. Zároveň dřevo také absorbuje vlhkost a mastnotu, což může narušit jeho elegantní design.
- Kov je velmi odolný, snadno se udržuje, působí moderně a profesionálně. Na druhé straně ale bývá těžší, chladný na dotek a také může klouzat.
- Plast je vysoce odolný vůči vlhkosti, mastnotě a jiným látkám, které se v kuchyni často vyskytují. Také se snadno čistí a nevyžaduje žádnou speciální péči. Plastové rukojeti ale mnohdy nepůsobí tak esteticky.
- Kompozit je směs několika materiálů, často včetně protiskluzové vrstvy. Kompozitní vrstvy jsou odolné a snadné na údržbu.
Krátká (15-18 cm): ideální pro začínající nebo subtilnější kuchaře, obvykle padnou lépe do ruky ženám. Hodí se také pro menší objemy krájení a přesnější řezy.
Střední (20-23 cm): univerzální velikost vhodná pro většinu kuchařských aktivit. Jestliže plánujete mít v kuchyni jen jeden kuchařský nůž, sáhněte práve po této délce.
Dlouhá (25+ cm): perfektní pro každého, kdo často připravuje velké porce masa či zeleniny, v kuchyni si věří a velké nože jsou mu opravdovým přínosem.
Kovaný nebo lisovaný nůž?
Oblíbené kuchařské nože
Jak pečovat o kuchařské nože
Po použití nůž opláchněte teplou vodou, šetrným mycím prostředkem a ihned osušte. Skladujte jej v bloku, ochranném pouzdře či na magnetické liště. Vyhněte se tomu, aby nože byly pohozeny v přihrádce šuplíku, dochází totiž mnohem rychleji k jejich opotřebení. Pravidelně nůž ostřete pomocí ocílky nebo brusného kamene, případně jej nechte nabrousit profesionálně. Přečtěte si víc o péči o kuchařské nože...
Nejlepší značky kuchařských nožů
Mekkou špičkového nožířství je německé město Solingen, které je současně i mezinárodně chráněným označením původu s registrovanou ochrannou známku. Ta může být použita pouze pro označení nožířských výrobků, jež byly zpracovány a dokončeny ve všech základních výrobních procesech v rámci průmyslové oblasti Solingen.
Předními výrobci, kteří jsou nositeli této nožířské tradice již několik století, jsou např. Zwilling, Wüsthof nebo Güde Solingen. Mezi další vysoce oceňované kuchařské nože dlouhodobě patří: Victorinox, Forged, Dellinger nebo Lion Sabatier.