Po použití nůž umyjte vodou a jemnou houbičkou s adekvátním množstvím šetrného saponátu. Neprodleně jej pak osušte měkkou utěrkou, aby nedošlo ke korozi.
Nože by měly být vždy umývány ručně, nikoli v myčce nádobí. Vysoké teploty, při nichž myčka funguje a také rozpouštědla, jež obsahují mycí tablety, totiž mohou poškodit jak ostří, tak i rukojeť. K poškození obvykle nedochází náhle, ale myčka urychluje opotřebení nožů.
Ostré nože nejen usnadňují přípravu jídla, ale také zajišťují bezpečnost v kuchyni. Přinášíme vám proto užitečné rady, jak o nože správně pečovat, a to včetně mytí, skladování, používání a samozřejmě i ostření.
Jak pečovat o nože: 3 zásadní pravidla
- správně je myjte,
- bezpečně je skladujte,
- pravidelně je bruste.
Kvalitní produkty na mytí nožů a nádobí
- Bloky na nože a stojany jsou snadno přístupné, bezpečné a dobře chrání ostří. Je však nutné počítat s tím, že v kuchyni zaberou určité místo.
- Magnetické lišty umožňují rychlý přístup k nožům a šetří místo na kuchyňské lince, neboť mohou být zavěšeny na zdi. Nože ale nejsou chráněny před prachem a mastnotou, která se v kuchyni může vyskytovat.
- Vložky do zásuvky nebo ochranná pouzdra se hodí v případě, že pro nože máte místo pouze v kuchyňské zásuvce s ostatním náčiním nebo pokud je často převážíte. Nevýhodou ochranných pouzder je zdlouhavé vyndavání nožů z nich.
Nejlepší stojany na nože podle hodnocení zákazníků
- Ocílka - lze s ní rychle a snadno naostřit všechny typy nožů. Zároveň však nenabrousí příliš tupé ostří a je vhodná spíš pro pravidelné přibrušování než skutečné nabroušení nože.
- Brousek - rychle nabrousí ostří a je vhodný i pro úplné začátečníky. Naostří nůž méně precizně než brusný kámen.
- Brusný kámen - umožňuje velmi precizní ostření. Hodí se pro broušení všech typů nožů a má dlouhou životnost. Ostření pomocí brusného kamene vyžaduje určitou dovednost a je časově náročnější.
Nejlepší ocílky a brousky na nože podle hodnocení zákazníků
Jak správně používat nůž
Správné používání nožů je zcela klíčové pro jejich dlouhou životnost. Krájení by mělo probíhat jen na vhodných površích, jako jsou dřevěná nebo plastová prkénka. Ta totiž poškozují ostří jen minimálně.
Zároveň pamatujte, že poškodit či otupit čepel může i celá řada surovin. Jsou to třeba citrusy či jiné kyselé potraviny, jejichž kyselina může narušit povrch nože. Ihned po jejich krájení je nůž nutné opláchnout.
Pravidelná údržba nože
Pravidelně kontrolujte, jak moc jsou nože opotřebené a případně zničené. Drobné poškození lze totiž opravit broušením, výrazné defekty se opravují velmi těžko a mnohdy ani opravit nejdou.
Kdy nechat nůž profesionálně naostřit?
Pravidelné profesionální ostření významně prodlužuje životnost nožů. Přistupte k němu vždy v těchto v případech:- Je-li nůž velmi tupý a běžné domácí broušení již neobnovuje jeho ostrost.
- Pokud je ostří viditelně poškozené.
- Nůž nelze běžným broušením naostřit rovnoměrně po celé délce čepele.
- Alespoň jednou za rok i v případě, že nůž nevykazuje žádné výše uvedené stavy.