Věděli jste, že správně zvolený nůž na zeleninu značně ušetří váš čas strávený v kuchyni? Vhodná čepel totiž zajistí, že krájení bude hladké, rychlé a vy budete bez frustrace z přilepených plátků či nepravidelných řezů. A to platí jak pro jemné krájení rajčat, tak pro porcování tvrdé kořenové zeleniny. Poradíme vám, jak v nožích na zeleninu (a že jich je) získat přehled a vybrat si pro sebe ten pravý.
- Jaký tvar čepele zvolit?
Pokud hledáte nástroj na okrajování a vykrajování, pak volte malý nůž s ostrou špičkou. Jestliže se spíš chystáte porcovat, pak potřebujete středně dlouhý nůž s rovným ostřím, které při krájení zaručí perfektní kontakt s podložkou, a tudíž minimalizuje vznik neúplných řezů. - Ocel, nerez nebo jiné materiály?
Některé druhy zeleniny a ovoce, zejména ty kyselé, jako jsou třeba rajčata nebo citrusy, mohou obsahovat kyseliny, jež přispívají ke korozi a rychlejšímu otupení nástrojů. Z tohoto pohledu jsou proto vhodnější nože nerezové. Pokud dáváte přednost nožům ocelovým, pak pamatujte na důslednou údržbu. - A co rukojeť?
Ta by měla být především ergonomická, tedy aby vám dobře seděla do ruky a ideálně také protiskluzová. Pokud jde o materiál, tak každý má svá pro a proti - dřevo je estetické, ale po čase může nést známky opotřebení, nerez je elegantní, odolná, ale chladná a může klouzat a kompozitní či plastové rukojeti jsou cenově dostupné, ale nepůsobí příliš stylově.
Granton edge se bude hodit…
Věděli jste, že nože na zeleninu mohou mít speciální povrchovou úpravu zvanou granton edge? To jsou malé prohlubně na čepeli, které vytvářejí vzduchové kapsy, jež zabraňují, aby se kousky zeleniny lepily na čepel při krájení. Jde sice o detail, ten však může výrazně urychlit práci a zlepšit efektivitu, protože méně často musíte přerušit krájení, abyste odstranili nalepené plátky.
Kvalitní nože na zeleninu
Jaké typy nožů na zeleninu existují
Loupací nůž
Jde o menší nůž, jež často mívá zakřivenou, 7 - 10 cm dlouhou čepel, která usnadňuje odstraňování slupek bez zbytečného odpadu. Hodí se zejména na brambory, cukety nebo také třeba na jablka.
Okrajovací nůž
Jde o nůž s tenkou a krátkou čepelí (mezi 7 a 12 cm), která je ideální pro přesnou manipulaci s menšími druhy ovoce a zeleniny. Je ideální pro detailní a dekorativní práce.
Nůž na rajčata
Je speciálně uzpůsobený k tomu, aby dokázal proniknout pevnou slupkou rajčat a nepoškodit přitom jejich měkkou dužinu. Zpravidla má 10 - 15 cm dlouhou a tenkou čepel s vroubkováním.
Nakiri
Jde o tradiční japonský nůž na zeleninu, který vyniká extrémní ostrostí, jež umožňuje precizní a čisté řezy. Spodní hrana ostří je téměř nebo zcela rovná, což eliminuje vznik neúplných řezů. Dlouhá (16-18 cm) a široká čepel usnadňuje přenášení nakrájených surovin do pánve či mísy. Nakiri nože se hodí pro rychlé a efektivní zpracování velkého množství zeleniny a díky své vyšší hmotnosti i pro krájení jejích tvrdších druhů. Stejný účel splní i všestrannější kuchyňský pomocník, nůž santoku, s nímž navíc můžete porcovat například i ryby či drůbež. Přečtěte si víc o japonských nožích.
Kuchařský nůž
Vzhledem k tomu, že kuchařský nůž je multifunkční pomocník, který zvládne většinu kuchyňských úkonů, hodí se i pro krájení zeleniny, a to především té velké a tvrdé, typicky dýní, melounů apod. Kuchařské nože mohou být malé (15 cm) i velké (až 30 cm) s mírně zakřivenou spodní hranou, jež umožňuje plynulé houpavé pohyby při krájení. Se špičkou čepele lze při troše zručnosti provádět i jemnější práce, pro úplné detaily se však díky své celkové robustnosti nehodí. Zjistěte, jak vybrat ideální kuchařský nůž pro vaše potřeby.
Julienne
Nejde sice úplně o nůž, za to se tento nástroj 100% týká zeleniny. Julienne je škrabka se speciální čepelí, která umožňuje vytvářet jemné a současně rovnoměrné proužky. Čepel julienovací škrabky může být hladká nebo vroubkovaná v závislosti na požadovaném výsledném tvaru suroviny. Často je využívána pro tvorbu dekorací. Stejnou pozornost si pak zaslouží i mandolíny, s jejichž pomocí vykouzlíte tvary, které budou ozdobou každého pokrmu.
Nejoblíbenější japonské nože dle hodnocení našich zákazníků
Jakub Černý doporučuje:
Suma sumárum, jistě čas od času naleznete ve své kuchyni uplatnění pro všechny vyjmenované nástroje, pokud se však chcete vyhnout příliš početnému arzenálu, vystačíte si s jedním malým (okrajovacím či loupacím) a s jedním velkým (nakiri/santoku nebo kuchařským) nožem.
Srovnání materiálů
Z čeho je nůž na zeleninu vyrobený
Nože na zeleninu mohou být vyrobeny z různých materiálů, přičemž každý má své výhody i nevýhody:
- Nerezová ocel - je odolná vůči korozi, je nenáročná na péči a má dlouhou životnost, jde však o měkčí materiál, tudíž může vyžadovat častější ostření.
- Uhlíková ocel - je velmi ostrá a navíc se snadno brousí, je však náchylnější k rezivění a skvrnám, tudíž vyžaduje trochu více péče.
- Keramika - je lehká, velmi ostrá a vysoce odolná vůči korozi, zároveň je ale křehká, a s tím i náchylnější k poškození. Krom toho je obtížné ji nabrousit v domácích podmínkách.
- Damašková ocel - je proslulá atraktivní designem a vysokou tvrdostí s níž úzce souvisí i její proslulá ostrost. Na druhé straně jde ale o nákladnější materiál, který je náchylnější ke korozi, tudíž vyžaduje určitou péči.
Stejně jako čepele, i rukojeti nožů na zeleninu mohou být vyrobeny z různých materiálů, jež mají svá pro i proti:
- Dřevo - je velmi estetické, příjemné na dotek a zpravidla dobře padne do ruky, zároveň je ale třeba vzít v potaz, že vyžaduje určitou péči a po čase na něm mohou být patrné známky opotřebení.
- Kov - obvykle jde o nerez nebo titan, což jsou vysoce odolné a vizuálně nadčasové materiály, jež se snadno udržují. Mohou být však chladné, těžké a pokud nejsou texturované nebo se namočí či umastní, tak i kluzké.
- Kompozit - (například Micarta) bývá vyroben z vrstev plátna, papíru, skelných vláken a pryskyřice, což z něj činí vysoce odolný a pevný materiál, který je zároveň příjemný na dotek. Proces výroby je však náročný, a tak je materiál poměrně nákladný.
- Plast - snadno odolává vlhkosti, nevyžaduje náročnou péči a finančně vás nezatíží. Nemusí však působit příliš stylově.
Oblíbené škrabky na zeleninu
Péče o nože na zeleninu není náročná, je však zcela klíčová pro udržení dlouhé životnosti a ostrosti:
- Ruční mytí: Nože vždy myjte ručně teplou vodou a jemným prostředkem. Vyhněte se mytí v myčce, které může poškodit ostří i rukojeť a stejně tak se vyvarujte abrazivních prostředků a drsných houbiček.
- Okamžité sušení: Po umytí nože okamžitě osušte měkkou utěrkou. Předejdete tak vzniku koroze.
- Pravidelné broušení: Nože pravidelně ostřete. Při každodenním používání asi 1 x za měsíc, při méně častém jednou za 3-6 měsíců. Pro ostření vždy používejte ocílky či brousky, které jsou vhodné pro konkrétní typ a materiál nože. Jednou za rok nechte své nože nabrousit profesionálně.
- Správné skladování: Nože ukládejte do speciálních bloků, magnetických lišt, ochranných pouzder nebo šuplíku s organizérem, abyste předešli jejich opotřebení či poškození. Nikdy nože neskladujte volně v kuchyňské zásuvce.
- Používání prkénka: Pro krájení používejte pouze dřevěná nebo plastová prkénka. Ostatní materiály by mohly způsobit poškození nebo otupení nože.
Nejoblíbenější ocílky a brousky dle našich zákazníků
Top výrobci nožů na zeleninu
Pokud sháníte dokonale funkční a současně vysoce designový kousek, což platí zejména pro nože Nakiri, spolehněte se na ty od Dellinger nebo Miyabi.
Mezi další výrobce, kteří se dlouhodobě těší oblibě mezi amatérskými i profesionálními kuchaři, patří Victorinox, Zwilling nebo WMF.