V první řadě je třeba zmínit, že navzdory svému názvu nejsou keramické pánve ve skutečnosti zcela keramické. Jsou totiž vyrobeny z kovu (obvykle z nerezu s hliníkovým jádrem) a pouze opatřeny nepřilnavým keramickým povrchem na bázi oxidu křemičitého. To je jedna z nejběžnějších sloučenin, jež se vyskytuje v přírodě i v našem běžném život, je například součástí písku či půdy, obsahují ji některé houby a také je nedílnou složkou skla nebo keramiky.
Obvykle jsou keramické pánve o něco těžší a obecně méně nepřilnavé, pokud chcete připravovat jídlo zcela bez tuku. Neobsahují však žádná PFOA a PTFE. Ve srovnání s tradičními nepřilnavými povrchy jsou navíc odolnější vůči poškrábání a zvládnou i vyšší teploty. I tak je ale při jejich používání třeba dodržovat dodržovat určitá pravidla.
Srovnejme si to
Keramické pánve vs. ostatní nepřilnavé pánve
- Dejte si nejprve dohromady, co na keramické pánvi budete nejčastěji připravovat a poté si zvolte takový tvar, hloubku a velikost, která vám bude nejlépe vyhovovat.
- Vyberte si takovou pánev, jež má dobrou tepelnou vodivost, což zajistí rovnoměrné rozložení tepla a zamezí připalování. Často to bývají pánve, jejichž jádro je hliníkové nebo měděné.
- Nezapomeňte ověřit kompatibilitu s různými typy varných desek, a to zejména pokud vaříte na indukci.
- Zkontrolujte, zda má pánev ergonomickou a tepelně izolovanou rukojeť.
- Funkční vlastnosti jsou zásadní, ale nezapomínejte ani na design - se stylovým náčiním jde zkrátka vaření lépe od ruky.
- Pamatujte na to, že keramická pánvička nevydrží věčně a po čase ji bude nutné vyměnit. Vyberte si proto ideální poměr "výkon cena".
- Hledejte takové keramické pánve, které mají vysoký počet skvělých recenzí.
Kvalitní keramické pánve
Jak používat keramické pánve
Před první použitím pánev omyjte teplou vodou, měkkou houbičkou s šetrným mycím prostředkem a následně důkladně osušte. Výrobci doporučují jemně potřít povrch pánve trochou oleje.
Při přípravě pokrmů používejte pouze náčiní z měkkých materiálů, jako je dřevo, silikon nebo plast, aby nedošlo k poškrábání keramického povrchu. Zcela se vyhněte kovovým pomůckám.
Keramickým pánvím nejlépe svědčí používání při středních teplotách, ale snesou i ty vysoké. Vyhněte se rychlým teplotním rozdílům, například nikdy nevkládejte horkou pánev do studené vody.
Jak vyčistit keramické pánve
Ačkoli je ruční mytí výrazně šetrnější, mnoho výrobců uvádí, že pánve z keramiky je možné mýt v myčce. Pamatujte na to, že než pánev uložíte, musí být dokonale suchá. Zcela se abrazivním čistidlům a drsným houbičkám, jež mohou narušit povrch.
Pánvičky z keramiky skladujte tak, aby nedošlo k poškrábání jejich povrchu. Buďto je tedy vkládejte samostatně do kuchyňských skříněk nebo zavěšujte, pokud v kuchyni bojujete s místem, pak využijte stojany nebo pánve prokládejte podložkami.
Jestliže vaše keramická pánev ztrácí svou nepřilnavost, můžete na ní dočasně vařit s použitím tuku, je však na místě, začít se poohlížet po nové.
Německý výrobce pánví WMF se specializuje na vysoce kvalitní nepřilnavé pánve, které jsou známé zejména svou vysokou odolností.
Další německá značka, Fissler, nabízí keramické pánve, jež kombinují tradiční řemeslné zpracování s inovativními technologiemi.