Ocel je odolná, skvěle vede teplo a vydrží vám dlouhá léta. Vzhledem k tomu, že sama oplývá částečnou přirozenou nepřilnavostí (ovšem při řádném prvotním vypálení a správné údržbě), nepotřebuje další povrchovou nepřilnavou úpravu. Tím je vaření na oceli šetrné a zdravotně nezávadné.
Chcete vařit efektivněji, zdravěji a snadněji? Pak je jisté, že kvalitní nepřilnavá pánev se v kuchyni stane vaším nejlepším přítelem. Pokud vás zajímá, v čem tkví ona nepřilnavost moderních povrchů, proč je dnes alespoň jedna taková kvalitní pánev v kuchyni naprosto nepostradatelná a hlavně jak vybrat tu správnou nepřilnavou pánev, zůstaňte s námi.
Trocha historie: od teflonu až k titanu a diamantům
Původ nepřilnavého povrchu hledejme v laboratořích; s jeho vývojem se začalo už ve 30. letech 20. století, kdy byla objevena sloučenina PTFE, dnes všem dobře známá jako Teflon. Ta si z původních armádních aplikací brzy našla cestu do našich kuchyní díky odolnosti vůči teplu, téměř dokonalé nepřilnavosti, snadnosti čištění a schopnosti vařit s minimálním množstvím tuku.
Nic ale není růžové a z obav o zdravotní nezávadnost začaly vznikat keramické nepřilnavé povlaky, které nabízely vylepšenou odolnost a bezpečnost, a dokonce i varianty s titanovými a diamantovými úpravami pro ještě lepší odolnost a tepelnou vodivost.
V Kulině si můžete vybrat ze široké škály nepřilnavých pánví, od tradičních hliníkových přes ocel, železo, či litinu až po luxusní titan. Každý materiál přináší svá jedinečná specifika, ať už jde o odolnost, zdravotní nezávadnost, tepelnou vodivost a v neposlední řadě i cenovku. Pojďme společně prozkoumat, která pánev bude právě pro vaši kuchyni tou nejlepší volbou.
nepřilnavých pánví
Nepřilnavé pánve přinášejí řadu výhod, které ocení každý, kdo si byť jen na chvíli stoupne ke sporáku. Pojďme se podívat na některé z klíčových předností, které pánve s nepřilnavým povrchem přinášejí:
Pár nevýhod, které je u některých materiálů dobré zvážit
Ačkoliv nepřilnavé pánve přinášejí obecně řadu výhod, je zapotřebí dbát na správný výběr konkrétního materiálu a znát i jeho limity.
- Omezení při vysokých teplotách a použití kovových nástrojů: Asi hlavní nevýhodou je u některých nepřilnavých pánví jejich omezená odolnost vůči vysokým teplotám, které mohou poškodit nepřilnavý povrch a zkrátit životnost pánve. Také je zapotřebí dbát na použití náčiní, které povrch neponičí - kovové nástroje tedy u náchylnějších povrchových úprav, typicky teflon či keramika, vyměňte za dřevo či silikon.
- Opotřebení a nutnost výměny: Pánve s aplikovanou nepřilnavou vrstvou nemají tak dlouhou životnost jako jejich ocelové nebo litinové protějšky. Po nějaké době používání se povrch může poškodit a ztrácet své nepřilnavé a bezpečnostní vlastnosti, a to i přes správnou péči.
- Možné zdravotní riziko při poškození povrchu: Když je nepřilnavý povrch pánve poškozen, může dojít k uvolňování částic nebo chemických látek, které mohou být potenciálně škodlivé, a to platí hlavně u starších pánví s povlaky na bázi PTFE (například Teflon). Naštěstí s novějšími technologiemi a materiály se tato rizika minimalizují, ale je stále důležité věnovat pozornost správné péči a včasné výměně pánve.
Jak si stojí jednotlivé materiály?
Co si budeme povídat, bílý keramický povrch pánví je elegantní a krásný. Sama jeho nepřilnavost ale není z těch nejlepších a je tak zapotřebí použít alespoň trochu tuku. Keramická pánev se vám ale bude snadno udržovat a je například oproti teflonu o něco odolnější a nepoškrábete ji tak snadno.
Litina je dalším materiálem, který je přírodní, zdravotně nezávadný a částečně přirozeně nepřilnavý. Litinová pánev se vám za správnou údržbu odvděčí předlouhou životností, extrémní a tvarovou stálostí.
Výhodou je, že litinovou pánev můžete bez obav použít na jakémkoli typu sporáku včetně indukce. Po prvotním vypálení a opakovaném používání se nepřilnavost nadále zvyšuje.
Titanová pánev vám přinese mimořádnou odolnost proti oděru a dlouhou životnost. Nádobí z titanu kombinuje dobrou tepelnou vodivost s velmi slušnou úrovní nepřilnavosti a zaručí tak efektivní a zdravé vaření.
Titan je navíc lehký, dobře se s ním manipuluje a i jeho údržba je snadná, nezalekne se ani myčky nádobí. Může se zdát, že pánve z titanu oplývají samými výhodami, připravte se ale, že si za tyhle benefity oproti jiným materiálům trochu připlatíte.
Hliník sám o sobě není úplně nejlepším kandidátem pro zdravé vaření. Proto jsou však hliníkové pánve opatřeny nepřilnavou vrstvou, která pokrmy chrání a zaručuje jejich snadnou přípravu.
Hliníkové pánve jsou zpravidla lehké a také cenově dostupné, nevýhodou je pak zejména u levnějších modelů jejich snadné poškození, a to ať už deformací při vyšších teplotách, tak poškrábáním nepřilnavé vrstvy. Stejně jako jinde i zde tedy platí, že se vyplatí investovat do kvalitní pánve od ověřené značky.