Hrnce - nákupní rádce

Jak často si kupujete nové hrnce? Většina domácností si kupuje častěji nové auto než nové nádobí. Jeho výběru je proto vhodné věnovat pozornost, protože jednou koupené hrnce se pravděpodobně budou používat po mnoho let. S dobře zvoleným nádobím se vám bude lépe vařit, a bude to znát i na výsledku.

Co všechno vzít při výběru hrnců do úvahy?   

 

 

Jaké hrnce potřebuji?

Kvalitní hrnce jsou investice. Než koupit velkou sadu levnějších hrnců, se kterými nebudete spokojeni, je vhodnější si pořídit na začátek pár základních kusů nebo sadu o 3-4 hrncích a další dokupovat postupně podle potřeby. Pak je ideální volit osvědčenou sérii od tradičního výrobce a časem ji doplňovat. Hrnce tak budou nejen mít jednotný design, ale půjdou i stohovat do sebe, což určitě oceníte, pokud máte v kuchyni menší prostory. Bez jakého nádobí se v kuchyni neobejdeme?

Základní výbava kuchyně - 3 typy hrnců

  1. vyšší hrnec - na vaření ve vodě, tedy na těstoviny nebo polévku
  2. nižší kastrol - na dušení, tedy s poklicí
  3. rendlík - kastrol s rukojetí na přípravu pokrmů, které je třeba míchat, např. omáček nebo kaší

 

tmp

Marcel Vargaeštok, majitel školy vaření Chefparade

Základem vaší sady nádobí je velký hrnec. Jak velký potřebujete, záleží na počtu osob, pro které vaříte. Nejnáročnější na objem vody jsou těstoviny. Na jednu porci počítejte 1 litr vody. Pokud jste dva, stačí vám dvoulitrový hrnec, pro běžnou rodinu je nezbytností minimálně čtyřlitrový.
Pokud máte rádi dušená jídla, investujte do kastrolu vhodného do trouby. Nejlepší volbou je tradiční litina. Litinový kastrol s poklicí použijete na sporáku i pro pomalé pečení v troubě. Postará se o rovnoměrné rozložení tepla a připravíte tak famózní guláš nebo líčka na víně. Skvělý je ale i třeba na přípravu rizota na sporáku. 

 

3 základní typy hrnců

V kuchyni využijete nejčastěji 1-2 hrnce, kastrol a malý rendlík.

Hrnec

Hrnec

Větší a menší hrnce na vaření těstovin, polévek, příloh apod. Hrnec je většinou tak vysoký, jak je široký. Ideálně s poklicí, přes kterou je možno přílohy rovnou cedit.

Vybrat hrnce

Kastrol

Kastrol

Nižší hrnec na dušení. Vždy s poklicí a ideálně z materiálu, který je vhodný i do trouby na pomalé dušení a pečení. Investicí na celý život je kvalitní kastrol z litiny.

Vybrat kastrol

Rendlík

Rendlík

Rukojeť rendlíku umožňuje pohodlné držení dále od zdroje tepla. Ideální pro přípravu omáček, šťáv a kaší, které potřebujeme průběžně míchat.

Vybrat rendlík

 

Jaký zvolit materiál?

Volba materiálu je zásadní pro výslednou chuť jídla, pro vaše pohodlí při vaření, ale také pro mytí a skladování. Z praktického hlediska je nutno věnovat pozornost tomu, jestli:

  • je nádobí vhodné na váš typ sporáku?
  • je možné ho použít i do trouby?
  • je možné ho mýt v myčce?

První bod je nejdůležitější a problém nastává nejčastěji u indukčních desek. Většina moderních hrnců je vhodná pro všechny typy sporáků, ale je vhodné si to před nákupem potvrdit. Do trouby budete chtít dávat především kastroly. Pozor hlavně na ucha. Často výrobce udává jinou teplotu, kterou snese samotný hrnec a jinou pro držadla. U litinového nádobí se bohužel budeme muset smířit s ručním mytím. Hrnec od brambor nebo polévky chce ale většina zákazníků mýt v myčce.

Nerezové nádobí

Nerezové hrnce přestavují ideální kombinaci ceny a kvality. Jsou univerzální, odolné a nenáročné na údržbu.

Vybrat nerezové hrnce

Levné nerezové hrnce poznáte podle váhy

Možná vás překvapí velký cenový rozptyl u nádobí z nerezu. Nerezový hrnec můžete pořídit už za pár stokorun v hypermarketu, tak proč platit tisíce za známou značku? Rozdíl samozřejmě poznáte až při používání. Levným lehkým nerezovým hrncům se raději vyhněte. Lehký hrnec se může zdát praktický. Nevýhodou nereze je ale špatná vodivost, což znamená, že se hrnce nebudou zahřívat rovnoměrně. Tenké dno se také snadno vyboulí, což na levných hrncích poznáte poměrně brzy. Na plynu to tolik nevadí, ale u jiných sporáků už je to zásadní problém, který dále zvyšuje nerovnoměrnost přípravy pokrmu. Čistě nerezové nádobí také není vhodné na indukci. Jak tyto nevýhody řeší kvalitnější výrobky? Klíčové je dno, které je u vyšších řad složeno z více druhů materiálů, typicky se do tzv. sendvičového dna přidává dobře vodivý hliník nebo ocel. Kvalitní nerezový hrnec proto nikdy nebude lehký a bude mít bytelné dno.

Výhody a nevýhody nerezového nádobí

Výhody

  • velmi dobrý poměr ceny a kvality
  • univerzální a odolné
  • nedrží pachy
  • lze mýt v myčce
  • se sendvičovým dnem vhodné na indukce

Nevýhody

  • horší vodivost nereze, kterou je nutno kompenzovat sendvičovým dnem
  • čistě nerezové hrnce nejsou vhodné na indukční varné desky
  • při připálení se hůře čistí

Litinové nádobí

Litinové hrnce se kupují na život. Jsou přirozeně nepřilnavé, skvěle drží teplo a jsou vhodné na všechny povrchy. Ikonou tradičního litinové nádobí je francouzská značka Staub, známá typickými "cocottes" s barevnými smaltovanými povrchy. Původně pro snadnější údržbu, dnes zároveň i pro krásný design.

Vybrat litinové hrnce

 

Výhody a nevýhody litinového nádobí

Výhody

  • odolné
  • skvělé vodí a drží teplo
  • vhodné na všechny povrchy
  • vhodné na sporák i do trouby
  • ideální na pomalu dušené maso, ale i na pečení chleba

Nevýhody

  • vyšší cena
  • vysoká hmotnost
  • není vhodné do myčky

 

Měděné nádobí

Měděné hrnce a pánve jsou nejčastější položkou na seznamu přání všech foodies a nadšenců do vaření. Je to nádobí, které rozhodně nezůstane skryté v kuchyňských skříňkách a vyjímá se skvěle v kuchyni i na fotografiích. Cena odpovídá kráse a užitným vlastnostem a mistry v oboru jsou francouzské značky Mauviel a De Buyer.

Vybrat měděné hrnce

 

Výhody a nevýhody měděného nádobí

Výhody

  • bezkonkureční tepelné vlastnosti - vede teplo rychle a rovnoměrně
  • odolné
  • ozdoba profesionální i amatérské kuchyně

Nevýhody

  • náročnější údržba
  • vysoká cena
  • nejsou vhodné do myčky ani na indukci

 

Keramické nádobí

Největší výhodou keramických povrchů je jejich nepřilnavost. Jdou tak nejen snadno čistit, ale lze na nich také vařit téměř bez tuku. Jsou vhodné do myčky, ale ne vždy na indukci, je nutno si zjistit u konkrétního výrobku.

Vybrat keramické hrnce

Keramické hrnce

 

Důležité vlastnosti

Shrňme si parametry, kterým byste měli u hrnců věnovat pozornost:

  • vhodnost pro váš typ sporáku - sledujte obzvlášť, pokud vaříte na indukci
  • možnost použití do trouby - stačí u kastrolu nebo pánve, které budete do trouby vkládat
  • možnost mytí v myčce - nerezové hrnce bez problému umyjete v myčce u litinových a měděných hrnců je bohužel nutno vyvážit funkčnost a krásu nádobí ruční prací a vyšší péčí
  • tloušťka dna - provedení a technologie dna je hlavním parametrem u nerezového nádobí. Čím kvalitněji řešené dno, tím lepší vodivost a rovnoměrná příprava pokrmů.
  • provedení úchytů 
    - materiál úchytů: ucha hrnců bývají obvykle kovová, plastová nebo kombinovaná. Plastová ucha se tak snadno nezahřívají a není proto nutno používat chňapku. Nejsou ale vhodná do trouby a jsou spíše typická pro levnější nádobí. Vyšší řady hrnců nabízejí úchyty, které díky kombinaci materiálů a vhodnému řešení ucha minimalizují zahřívání úchytů bez použití plastů.
    - připevnění úchytů: ucha jsou buď přivařená (spoj na vnitřní straně hrnce prakticky není vidět) nebo připevněná nýty. U nerezového nádobí je vhodnější volit přivařená ucha, protože jde o elegantnější provedení a za nýty se neusazují nečistoty. U materiálů, kde není přivaření možné, není nýtování zásadní překážkou.

 

Jakub Černý Kulina

Jakub Černý, vedoucí nákupu v Kulina

Pro základní vybavení kuchyně doporučujeme 4-5 dílnou sadu nerezového nádobí od renomovaného výrobce jako jsou německé značky WMF, Fissler nebo Zwilling. Tyto kvalitní univerzální hrnce se zesíleným dnem plně pokryjí potřeby běžného vaření.

Pokročilejší kuchaři pak svou výbavu doplňují nejčastěji litovými kastroly Staub, ikonickými výrobky z keramiky francouzské značky Emile Henry a měděným nádobím Mauviel a De Buyer. Tyto kousky jsou také častými dárky na Vánoce nebo pro novomanžele.