Ocel: Je lehčí než litina, přesto ale docela těžká. Její výhodou je, že se rychle zahřeje a rovnoměrně po celé ploše rozvádí teplo, což z ní činí ideální nástroj pro přípravu mas. I u ocelové pánve na steaky je však nutné dodržovat určitá pravidla čištění a následné péče. Přečtěte si vše o ocelových pánvích.
Litina: Je sice těžká, ale současně velmi odolná a především dokáže dlouho udržet stabilně vysokou teplotu, což je pro přípravu steaků a dalších mas nezbytné. U litinové pánve na steaky je nutno počítat s tím, že vyžaduje speciální údržbu. Zjistěte více o litinových pánvích.
Nerez: Nerezová steaková pánev je skvělou volbou pro všechny pohodlné kuchaře, spojuje v sobě totiž výhody rychlého a rovnoměrného zahřátí, poměrně snadného čištění a nenáročné údržby. Chcete vědět víc o nerezových pánvích?
Nepřilnavé povrchy: Jestliže patříte mezi fanoušky nepřilnavých povrchů, pak sáhněte například po titanové pánvi na steaky. Zaručeně vás potěší tím, že je lehká a snadno se čistí, většina výrobců dokonce uvádí možnost mytí v myčce. Pravdou ale je, že nepřilnavé pánve nejsou vhodné pro dosažení příliš vysokých teplot a právě ty jsou pro přípravu perfektních steaků naprosto nezbytné. Zorientujte se v nepřilnavých pánvích.
Proč váš domácí steak nechutná jako ten z vaší oblíbené restaurace? Tajemství může být právě v pánvi. Šťavnatý vnitřek a dokonalá krusta? Právě toho dosáhnete jedině správnou pánví. Většina profesionálních kuchařů vám na přípravu steaků doporučí pánev z oceli nebo litiny. Vysvětlíme vám proč a podíváme se také na výhody a nevýhody jiných materiálů.
Nejlepší pánve na steaky podle hodnocení našich zákazníků
- Velikost: Volba velikosti závisí čistě na tom, pro kolik lidí se chystáte vařit. Pamatujte na to, že čím menší pánev, tím bude lehčí, bude se lépe čistit a také skladovat.
- Kompatibilita: Nezapomeňte si zkontrolovat to, zda je pánev na steaky vhodná pro váš typ varné desky.
- Žebrování: Pokud si pořídíte grilovací pánev na steaky, bude mít na dně typické žebrování, které snižuje riziko přichycení masa při přípravě.
Jak vyčistit pánev po grilování steaků?
Litina: Po vychladnutí vytřete papírovou utěrkou nebo očistěte tvrdým kartáčkem a odstraňte veškeré zbytky jídla. Nepoužívejte saponáty. Poté osušte a pánev naolejujte
Ocel: Po vychladnutí vytřete papírovou utěrkou, pokud to nestačí, očistěte teplou vodou a jemnou houbičkou, vyhněte se abrazivním materiálům. Poté osušte a můžete potřít olejem.
Nerez: Po vychladnutí odstraňte větší zbytky jídla a následně umyjte teplou vodou s trochou saponátu na jemné houbičce. Nakonec důkladně osušte.
Nepřilnavý povrch: Použijte měkkou houbičku a jemný čisticí prostředek, případně vložte do myčky. Vyhněte se veškerým abrazivním čističům. Důkladně osušte.
Při čištění vaší pánve na steaky vždy dodržujte pokyny stanovené výrobcem.
Proslulé pánve na steaky De Buyer z uhlíkové oceli jsou francouzskou klasikou, která vydrží generace.
Pánve na steaky WMF, především pak řada PROFI RESIST v sobě snoubí prvotřídní německou kvalitu, inovativní design a dlouhou životnost
Francouzský litinový obr Staub zvládne i ty nejnáročnější kuchařské úkony a je zcela ideální pro ty, kdo hledají steakovou pánev na celý život.
- Rare: 2-3 minuty každou stranu.
- Medium rare: 3-4 minuty každou stranu.
- Medium: 4-5 minut každou stranu.
- Well done: 5 a více minut na každou stranu.